fbpx
GündemManşet

Asteğmen Kubilay ve arkadaşları minnetle anıldı

Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay, Bekçi Hasan ve Bekçi Şevki beyler, edilişinin 91. yılında İzmir’in Menemen ilçesinde düzenlenen törenle anıldı. Kubilay ailesinin de katıldığı tören, şehit mezarlarına karanfil bırakılması ve edilmesiyle sona erdi.

Yıldıztepe’deki şehitlikte düzenlenen anma töreni, Kubilay  Anıtı’na çelenk bırakılmasıyla başladı. Tören mangasının saygı atışı eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu, ardından İstiklal Marşı okundu. Türk Silahlı Kuvvetleri adına konuşmanın yapıldığı törende, Menemen Kaymakamı Fatih Yılmaz’ın, Anıt özel defterinin imzalanmasının ardından Kubilay anısına yapılan 15. Şehitleri Ulusal Koşusu’nda dereceye giren sporculara ödülleri verildi. Kubilay Ailesi’nin fertleriyle hatıra fotoğrafı çektiren protokol üyelerinin, okunan duanın ardından şehitlikteki mezarlara karanfil bırakmasıyla resmi tören sona erdi. 

Törene Kubilay ailesinin yanı sıra; Menemen Kaymakamı Fatih Yılmaz, Ordusu Komutan Vekili Tuğgeneral Kadircan Kottaş, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan, siyasi parti temsilcileri, belediye başkanları, kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, komutanlar, gaziler ve muhtarlar katıldı. Şehitlikteki anıta çelenk bırakıldı, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Topçu Üsteğmen Şen, “Devrim şehidi Kubilay, Cumhuriyet’i ve Atatürk’ü korumak için boynunu vermiş, fakat boyun eğmemiştir. Kahraman şehidimiz Kubilay bizim için birçok değerin simgesi, bir değerler bütünüdür. Kubilay olmak vatanseverliktir, ilke ve inkılaplarından ödün vermemektir. Kubilay olmak karanlıklar yerine aydınlığı, dogmalar yerine bilimselliği ve akılcılığı seçmektir. Kubilay olmak dinin ve dini duyguların sömürülmesi değil dini duyguların özgürce yaşanması yaşatılmasıdır. 91 yıl önce Menemen’de, menfur bir saldırıda edilen, yüreği vatan, millet ve bayrak sevgisiyle dolu Asteğmen Kubilay’ı, Bekçi Hasan ve Şevki Beyleri, Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarını, kanlarını vatan toprakları uğrunda feda eden bütün aziz şehitlerimizi rahmet ve şükranla, kahraman gazilerimizi minnet ve saygıyla anıyorum” dedi.

RESİM SERGİSİ İLGİ GÖRDÜ

Anma programı kapsamında Kubilay Kültür Merkezi’nde gazeteci araştırmacı Oktay Özengin’in  “Kubilay Tarihi Fotoğraf Sergisi” düzenlendi. Sergiye Kubilay ailesi ve vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen reklam engelleyiciyi kapatın